Baş Kitabımız

Baş Kitabımız

Dostlarımız

Dostlarımız

Kütüphanemiz

Kütüphanemiz

Kitaplarımız

Kitaplarımız

Peygamberimiz(s.a.v)'in Hayatı-1(Mekke Devri)

Cuma, Temmuz 22, 2011

Esselamu aleykum..  

Salih Suruç'un
Siyer ödülü dünya birincisi okan kitabı: Peygamberimiz(s.a.v)'in Hayatı. Kitabı patronumun elinde gördüm, sonrasında da bana önerdi ve okudum, şuan 2. cildi olan Medine Devri'ni arıyoruz, o da başkasına vermiş, nasipse okuyacağız inşâAllah.. Yazar, Efendimiz(s.a.v)'in hayatını anlatmaya çok öncesinden başlıyor, büyük büyük dedelerinin devrinden. Birçok bilmediğimiz ayrıntı üzerinde önemle durmuş, hepsi de çok önemli aslında... Kitapta Mekke devri ve Medine'ye hicretin başı işleniyor ve bitiyor, kalan kısım 2. ciltte.  Mutlaka okunması ve kütüphanelerimizde yer etmesi gereken eserlerden diye düşünüyorum. Kur'an-ı Kerim'in indirilişini, ayet ayet anlatıyor, hangi hadiseden sonra hangi ayet inmiş, içinize işleyecek ve onlarla yaşayacaksınız o atmosferi... Çok feyizli ve faydalı oldu benim için, tüm okuyanların anlamasını, uygulamasını ve başkalarına da aktarmasını dilerim.. Çok bahsi geçmeyen birkaç alıntıya yer vermek istiyorum.

*Cahiliye devrinde Arabistan Ahlaki durum;
-Üvey anne, babanın terekesi arasında ev eşyasıymış gibi oğula miras olarak intikal ediyordu.
-Bâzan da anneler, doğum yaklaşınca çukur kazdırırlardı, dünya'ya gözlerini açan yavru kız ise, hemen çukura atılır, üzeri toprakla örtülürdü.

* Mesele sadece "İman ettim" demekle bitmiyordu; imandaki sadâkat, samimiyet ve sabrının da ölçülmesi gerekiyordu!

*"Hiçbir şey  hakkında 'İnşallah...' demeden 'Ben bunu herhâlde yarın yaparım.' deme! Unuttuğun zaman Rabbini an, 'İnşallah...' de, 'Umulur ki Rabbim, beni daha yakın bir hayra ve muvaffakiyete erdirir.' de!" *

*Acaba , buna karşılık, kendilerine "insan" adını veren bir kısım kimseler, o Resul-i Zîşan'ı tanımazsa, ona iman etmezse, kuru ağaçtan daha edna, odun parçasından daha ehemmiyetsiz ve kıymetsiz olarak Cehennem'in ateşine lâyık olmazlar mı?

*"İnsanlardan, Allah'ın rızasını kazanmak için canını seve seve feda edenler var! Allah ise, kullarına karşı çok şefkatlidir."**

*Hz. Resulullah(s.a.v)'ın hicretine kadar şehir Yesrib ismini taşıyordu. Bu adı, buraya ilk gelip yerleşen "Yesrib" isimli Amerikalıdan aldığı söylenir. Ancak, bu kelimede "fesad" mânâsı bulunduğundan, Peygamber Efendimiz(s.a.v), bu ismi beğenmedi ve onu "Medine" diye değiştirdi.

Okunup, hayırla istifade edile inşâAllah...

*Kehf/23-24
**Bakara/207

4 Kelam Edilmiş...:

Dürr-i Yekta dedi ki...

birkaç ay önce iki ciltide okumuştum, biraz ara verip tekrar başlamaya niyetliyim, herkezin kütüphanesinde bulunmalı.

22 Temmuz 2011 16:00
đerkenαя dedi ki...

Ne iyi :)
Az önce bir arkadaş M. Asım Köksal'ın İslam Tarihi serisini önerdi bana, daha detaylı bir çalışma. Toplam 18 cilt Kitap yurdunda :) Bakmak istersen.

22 Temmuz 2011 16:10
EMİNE ÖZTÜRK dedi ki...

merka ettim doğrusu... ben martin lings'in Hz. Muhammed'in hayatı adlı eserini almış ve okumuştum... o da çok güzeldi ancak sizin önerdiğiniz kitabı da bir hayli merak ettim doğrusu..

bebegimincicileri.blogspot.com

22 Temmuz 2011 22:22
đerkenαя dedi ki...

Efendimiz(s.a.v)'le ilgili yazılan tüm kitaplar okunmaya değer diye düşünüyorum, onun başka başka insanların kaleminden farklı özelliklerini tanımalıyız :)

23 Temmuz 2011 09:26

Yorum Gönder

Bir katkıya 'HAYIR' demeyiz... :)