Baş Kitabımız

Baş Kitabımız

Dostlarımız

Dostlarımız

Kütüphanemiz

Kütüphanemiz

Kitaplarımız

Kitaplarımız

Peygamberimiz(s.a.v)'in Hayatı-2 (Medine Devri)

Perşembe, Ağustos 11, 2011

Esselamu aleykum ve rahmetullah..

İlk cildini severek okuduğum Peygamberimiz(s.a.v)'in Hayatı'nın ikinci cildini de an itibariyle bitirmiş bulunmaktayım :) Kitabın ilk cildinde Mekke devri ve hicrete kadar olan bölüm aktarılıyordu, ikinci ciltte ise Medine devri ve savaşlar var genel anlamda... İlk cilde nazaran daha uzun ve sürekli savaşların anlatılmasıyla da daha çok bilgi içeriyor. Yine ilk ciltte olduğu gibi hadiselerden sonra inen ayet-i kerimeler aklınızın bir köşesinde yer ediniyor. Mutlaka iki cildinde okunmasını ve kütüphanelere dahil edilmesini öneririm. Birkaç alıntı yapayım sizler için :)

* Efendimiz(s.a.v), sonra da bütün Müslümanlara şu umumî dersini verdi:

"Ey insanlar!.. Zamanla size gelip çatacak beş musibetten Allah(c.c)'a sığınırım:
-Bir kavimde çirkin hareketler yayılıp açığa vurulunca, şüphesiz, kendilerinden önce geçmiş kavimlerde görülmedik veba, acılar ve ağrılar onlar arasında ortaya çıkar!
-Bir kavim, ölçüde, tartıda eksiklik yaptı mı, muhakkak kuraklık ve kıtlık yıllarına, geçim sıkıntısına, hükümdar zulmüne uğrarlar!
-Mallarının zekâtını vermeyen kavimlerin, gökten yağan yağmurları kesilir!
-Allah(c.c.) ve Resûlü(s.a.v)'in ahdini bir kavim bozdu mu, muhakkak düşmanları onların üzerine salınır. Onlar da, kavmin el ve avuçlarındakilerden bir kısmını çekip alırlar!
-Bir kavmin idarecileri, Allah(c.c.)'ın Kitabına uygun hareket etmediler mi, Allah(c.c.)'ın indirdiği hükümlerle hükmetmeyi onurlarına yedirmediler mi, o zaman Allah da onların arasına tefrika ve harb sokar!"

*"Ey nefsim!... Ben, seni kendime boyun eğdireceğim diye yemin ettim. Sen buna ya kendiliğinden razı olursun yada bunu sana zorla kabul ettiririm! Müslümanlar, toplanmışlar, bağırıyorlar. İçlerinden 'İnnâ lillah ve innâ ileyhi raciûn.' diyen ağlamaklı sesler yükseliyor. anladığım kadarıyla, sen pek Cennet'ten hoşlanmamış görünüyorsun! Yıllardır, hâlâ itminana ermemişsin! Ey nefsim, sen şimdi öldürülmezsen, daha hiç ölmeyecek misin ki?.. İşte, ölüm gelip çattı; arzu etmediğin halde!.. Eğer o iki kişinin yaptığını yapar, şehidliği tercih edersen, en isabetli işi yapmış olursun! Eğer gecikirsen, bedbaht olursun!"

*"İnsanların hayırlısı, atının veya devesinin sırtında yada iki ayağı üzerinde, son nefesine kadar Allah(c.c.) yolunda çalışan kimsedir! İnsanların en şerlisi de, Allah(c.c)'ın Kitabını okuyup ondan hiç faydalanmayan azgın kimsedir!"

0 Kelam Edilmiş...:

Yorum Gönder

Bir katkıya 'HAYIR' demeyiz... :)